Souriau Connection Technology D38999/26WG11PDL
D38999/26WG11PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11PDL
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WG11PDL.pdf
Availability of D38999/26WG11PDL
QUANTITY
D38999/26WG11PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WG11PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WG11PDL Details Description
Related parts for D38999/26WG11PDL
DIODE GEN PURP 75V 200MA LLDS datasheet.pdf
ACCY CABLE&MOUNTING HDWR SR9050 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 60A datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 60POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf