Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG11PN
D38999/26WG11PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG11PN.pdf
Availability of D38999/26WG11PN
QUANTITY
D38999/26WG11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11PN
Related LinksD38999/, D38999/26WG11PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG11PN Details Description
Related parts for D38999/26WG11PN
MOSFET P-CH 200V 1.8A TO-220AB datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A SOCKET 10M datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC MFP8 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SNAP LINK SERIAL ADAPTER RS485 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
PROTOTYPING BOARD FOR LP3500 datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf