TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11SD-LC
D38999/26WG11SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG11SD-LC.pdf
Availability of D38999/26WG11SD-LC
QUANTITY
D38999/26WG11SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG11SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG11SD-LC
ROUND SPACER 0.032" NYLON 13/16" datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 24.7X72.1X72.1 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT R/A PCB datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 42MM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN COUPLER INTERFACE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf