Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG11SN
D38999/26WG11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG11SN.pdf
Availability of D38999/26WG11SN
QUANTITY
D38999/26WG11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11SN
Related LinksD38999/, D38999/26WG11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG11SN Details Description
Related parts for D38999/26WG11SN
IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT COAX SIZE5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X400MM datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf