Souriau Connection Technology D38999/26WG11SNL
D38999/26WG11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG11SNL.pdf
Availability of D38999/26WG11SNL
QUANTITY
D38999/26WG11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WG11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WG11SNL Details Description
Related parts for D38999/26WG11SNL
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
INSULATING COVER FOR FEU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO-220FP-5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC R-6 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf