Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG16AN
D38999/26WG16AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WG16AN.pdf
Availability of D38999/26WG16AN
QUANTITY
D38999/26WG16AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16AN
Related LinksD38999/, D38999/26WG16AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG16AN Details Description
Related parts for D38999/26WG16AN
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW HORZ PC MNT WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf