TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG16BB
D38999/26WG16BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG16BB.pdf
Availability of D38999/26WG16BB
QUANTITY
D38999/26WG16BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16BB
Related LinksD38999/, D38999/26WG16BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG16BB Details Description
Related parts for D38999/26WG16BB
TRIMMER 2.5K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC TX/RX RS-232 5V 15KV 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (15 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MODULE IRDA 4MBPS FIR COMPATBL S datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
TGARD 3000,A0 12" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf