TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG16JC
D38999/26WG16JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG16JC.pdf
Availability of D38999/26WG16JC
QUANTITY
D38999/26WG16JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16JC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16JC
Related LinksD38999/, D38999/26WG16JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG16JC Details Description
Related parts for D38999/26WG16JC
FIXED IND 15UH 145MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 16.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf