TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG16JC
D38999/26WG16JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG16JC.pdf
Availability of D38999/26WG16JC
QUANTITY
D38999/26WG16JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16JC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16JC
Related LinksD38999/, D38999/26WG16JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG16JC Details Description
Related parts for D38999/26WG16JC
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TRANSFORMER 1000BASET datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf