Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG16PA
D38999/26WG16PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG16PA.pdf
Availability of D38999/26WG16PA
QUANTITY
D38999/26WG16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16PA
Related LinksD38999/, D38999/26WG16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG16PA Details Description
Related parts for D38999/26WG16PA
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1506 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 6POS datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 5" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VFQFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf