Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG16PB
D38999/26WG16PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG16PB.pdf
Availability of D38999/26WG16PB
QUANTITY
D38999/26WG16PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16PB
Related LinksD38999/, D38999/26WG16PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG16PB Details Description
Related parts for D38999/26WG16PB
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE 52.0MM SQ BARE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LAPPING FILM 266X TYPE P datasheet.pdf
OSC CRO 2756-2756 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN PLUG 84POS 1MM SMD datasheet.pdf