TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG16SC-LC
D38999/26WG16SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG16SC-LC.pdf
Availability of D38999/26WG16SC-LC
QUANTITY
D38999/26WG16SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16SC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG16SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG16SC-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG16SC-LC
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 200K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
PIC32MX570F512L USB/CAN EXP 16 datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK CMOS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf