Souriau Connection Technology D38999/26WG16SC
D38999/26WG16SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG16SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG16SC.pdf
Availability of D38999/26WG16SC
QUANTITY
D38999/26WG16SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG16SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG16SC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG16SC
Related LinksD38999/, D38999/26WG16SC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WG16SC Details Description
Related parts for D38999/26WG16SC
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PCB PIN datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EC 230XN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 80POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf