Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG35HN
D38999/26WG35HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG35HN.pdf
Availability of D38999/26WG35HN
QUANTITY
D38999/26WG35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG35HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG35HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG35HN
Related LinksD38999/, D38999/26WG35HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG35HN Details Description
Related parts for D38999/26WG35HN
TVS DIODE 12VWM 23VC SC74-6 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
IC SRAM 8K 70NS 28SOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf