TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39BD
D38999/26WG39BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG39BD.pdf
Availability of D38999/26WG39BD
QUANTITY
D38999/26WG39BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39BD
Related LinksD38999/, D38999/26WG39BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39BD Details Description
Related parts for D38999/26WG39BD
BLADE HEX 5/32" 5.51" datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 1TN/80 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ACS 600V MIDGET POWR-SAFE 30A 2 datasheet.pdf