TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39HN
D38999/26WG39HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG39HN.pdf
Availability of D38999/26WG39HN
QUANTITY
D38999/26WG39HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39HN
Related LinksD38999/, D38999/26WG39HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39HN Details Description
Related parts for D38999/26WG39HN
LED DISP 14SEG .54" 625NM RED CC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4 BK 48" datasheet.pdf
CABLE 9COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf