TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39JE
D38999/26WG39JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG39JE.pdf
Availability of D38999/26WG39JE
QUANTITY
D38999/26WG39JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39JE
Related LinksD38999/, D38999/26WG39JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39JE Details Description
Related parts for D38999/26WG39JE
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES 27 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER FANOUT ISP UNIV 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PLSTCM18,FF,50MM,AX,NPN,PW datasheet.pdf
TUBE FEEDER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf