TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39JN
D38999/26WG39JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG39JN.pdf
Availability of D38999/26WG39JN
QUANTITY
D38999/26WG39JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39JN
Related LinksD38999/, D38999/26WG39JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39JN Details Description
Related parts for D38999/26WG39JN
IC MULTIPLEXER QUAD 4X1 14SOEIAJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf