TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG39JN
D38999/26WG39JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG39JN.pdf
Availability of D38999/26WG39JN
QUANTITY
D38999/26WG39JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39JN
Related LinksD38999/, D38999/26WG39JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG39JN Details Description
Related parts for D38999/26WG39JN
CAP CER 0.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG12A/AF12/AFE12T datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMD datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 600V DF datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf