Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG39PBLC
D38999/26WG39PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WG39PBLC.pdf
Availability of D38999/26WG39PBLC
QUANTITY
D38999/26WG39PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39PBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WG39PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG39PBLC Details Description
Related parts for D38999/26WG39PBLC
FAN BLOWER 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 460NM ROY BLU SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC datasheet.pdf