Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG39SB
D38999/26WG39SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG39SB.pdf
Availability of D38999/26WG39SB
QUANTITY
D38999/26WG39SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG39SB
Related LinksD38999/, D38999/26WG39SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG39SB Details Description
Related parts for D38999/26WG39SB
TOOL EXTRACTION HAND JPT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENS 3000PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 600 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf