ITT Cannon, LLC D38999/26WG41AA
D38999/26WG41AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRAIGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26WG41AA.pdf
Availability of D38999/26WG41AA
QUANTITY
D38999/26WG41AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41AA
Related LinksD38999/, D38999/26WG41AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WG41AA Details Description
Related parts for D38999/26WG41AA
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT 2.5MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.24A 104 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf