TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41PA-LC
D38999/26WG41PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41PA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG41PA-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41PA-LC
QUANTITY
D38999/26WG41PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41PA-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41PA-LC
CAP ALUM 82000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
LED 5MM VERT HIEFF TINT YEL PCMT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 400VA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf