Souriau Connection Technology D38999/26WG41PCL
D38999/26WG41PCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WG41PCL.pdf
Availability of D38999/26WG41PCL
QUANTITY
D38999/26WG41PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41PCL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41PCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41PCL
Related LinksD38999/2, D38999/26WG41PCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WG41PCL Details Description
Related parts for D38999/26WG41PCL
IC RTC PHANTOM PAR 16-DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
CT MT REC ASSY 4P BLACK datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf