TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41PE-LC
D38999/26WG41PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41PE-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG41PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41PE-LC
QUANTITY
D38999/26WG41PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41PE-LC
CABLE CAT.5E SHIELDED RED 1M datasheet.pdf
MTA 100 CONNECT ASSEM 22AWG 3CIR datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 35NS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 500MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
I1 DIE 198075021 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21 M 24" YEL JACKP datasheet.pdf