TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41SA-LC
D38999/26WG41SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41SA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG41SA-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41SA-LC
QUANTITY
D38999/26WG41SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41SA-LC
TRIAC SENS GATE 600V 0.6A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
762 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf