ITT Cannon, LLC D38999/26WG41SN-LC
D38999/26WG41SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG41SN-LC.pdf
Availability of D38999/26WG41SN-LC
QUANTITY
D38999/26WG41SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41SN-LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41SN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG41SN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WG41SN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG41SN-LC
IC 2SLT PC CARD/SC CTLR 288-PBGA datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 192KHZ 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 66MHZ 8CASON datasheet.pdf