Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG41SN
D38999/26WG41SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG41SN.pdf
Availability of D38999/26WG41SN
QUANTITY
D38999/26WG41SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41SN
Related LinksD38999/, D38999/26WG41SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG41SN Details Description
Related parts for D38999/26WG41SN
TERM BLOCK HDR 9POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.7A 53 MOHM SMD datasheet.pdf