TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21JE
D38999/26WH21JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WH21JE.pdf
Availability of D38999/26WH21JE
QUANTITY
D38999/26WH21JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21JE
Related LinksD38999/, D38999/26WH21JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21JE Details Description
Related parts for D38999/26WH21JE
MOSFET P-CH 20V 5.6A 6-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 240KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3668SD-2833 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf