Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH21JN
D38999/26WH21JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH21JN.pdf
Availability of D38999/26WH21JN
QUANTITY
D38999/26WH21JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21JN
Related LinksD38999/, D38999/26WH21JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH21JN Details Description
Related parts for D38999/26WH21JN
SIDACTOR 4CHP 75/150V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 4.95MM datasheet.pdf
RES 357K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 14POS datasheet.pdf
MARKER GENERIC ADH datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.8A SOT223 datasheet.pdf