TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21PA-LC
D38999/26WH21PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WH21PA-LC.pdf
Availability of D38999/26WH21PA-LC
QUANTITY
D38999/26WH21PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH21PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH21PA-LC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf