Souriau Connection Technology D38999/26WH21PNL
D38999/26WH21PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WH21PNL.pdf
Availability of D38999/26WH21PNL
QUANTITY
D38999/26WH21PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WH21PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WH21PNL Details Description
Related parts for D38999/26WH21PNL
IC DIGITAL POT 10K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 4A TO277A datasheet.pdf
SIGNAL BRIDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ANT WHIP WB 144-174MHZ datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf