TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21SB-LC
D38999/26WH21SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH21SB-LC.pdf
Availability of D38999/26WH21SB-LC
QUANTITY
D38999/26WH21SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH21SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH21SB-LC
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMBJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
HARDWARE REPLACEMENT PANELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf