Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH21SC
D38999/26WH21SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH21SC.pdf
Availability of D38999/26WH21SC
QUANTITY
D38999/26WH21SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21SC
Related LinksD38999/, D38999/26WH21SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH21SC Details Description
Related parts for D38999/26WH21SC
FLEX CABLE - AFG10G/AF10/AFE10T datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V JB 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 50 V datasheet.pdf