TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21SE-LC
D38999/26WH21SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH21SE-LC.pdf
Availability of D38999/26WH21SE-LC
QUANTITY
D38999/26WH21SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH21SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH21SE-LC
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
WOUND CHIP BALUN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V JB 0402 datasheet.pdf
CARD MARKER 2" M datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO PIN datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 3 PHASE 500NH 15A datasheet.pdf