TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH53BB
D38999/26WH53BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH53BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH53BB.pdf
Availability of D38999/26WH53BB
QUANTITY
D38999/26WH53BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH53BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH53BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH53BB
Related LinksD38999/, D38999/26WH53BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH53BB Details Description
Related parts for D38999/26WH53BB
BATTERY PK 6.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 40A 0.65 MOHM datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
2M THICK DNET CABLE 1M 1F CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf