Souriau Connection Technology D38999/26WH53PCL
D38999/26WH53PCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH53PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WH53PCL.pdf
Availability of D38999/26WH53PCL
QUANTITY
D38999/26WH53PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH53PCL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH53PCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH53PCL
Related LinksD38999/2, D38999/26WH53PCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WH53PCL Details Description
Related parts for D38999/26WH53PCL
SIP HEADER 55 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
IC SNGL 12BIT PARALLEL D/A20SSOP datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf