TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH55AB
D38999/26WH55AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WH55AB.pdf
Availability of D38999/26WH55AB
QUANTITY
D38999/26WH55AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55AB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55AB
Related LinksD38999/, D38999/26WH55AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH55AB Details Description
Related parts for D38999/26WH55AB
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
XCEDE 2W 6PVH 8COL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf