Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH55JA
D38999/26WH55JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH55JA.pdf
Availability of D38999/26WH55JA
QUANTITY
D38999/26WH55JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55JA
Related LinksD38999/, D38999/26WH55JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH55JA Details Description
Related parts for D38999/26WH55JA
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-VQFN datasheet.pdf
IC CTRLR DDR DRAM, SDRAM 28QSOP datasheet.pdf
IC 4.35V O-D 10% TO92-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 216W .8-3.6VOUT 60A datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-214AC datasheet.pdf
OSC XO 35.021MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf