Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH55PC
D38999/26WH55PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WH55PC.pdf
Availability of D38999/26WH55PC
QUANTITY
D38999/26WH55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55PC
Related LinksD38999/, D38999/26WH55PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH55PC Details Description
Related parts for D38999/26WH55PC
RES SMD 75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
R/A PF REC POWERBLADE datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 42A 0.47 MOHM datasheet.pdf
GUIDE MODULE MALE VERT SHORT datasheet.pdf
TERM RCPT GOLD 18-20AWG SLD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf