Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH55SD
D38999/26WH55SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH55SD.pdf
Availability of D38999/26WH55SD
QUANTITY
D38999/26WH55SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55SD
Related LinksD38999/, D38999/26WH55SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH55SD Details Description
Related parts for D38999/26WH55SD
RES SMD 50 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf