TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH55SE-LC
D38999/26WH55SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH55SE-LC.pdf
Availability of D38999/26WH55SE-LC
QUANTITY
D38999/26WH55SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH55SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH55SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH55SE-LC
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II .100" DR SMT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
508 TB SOC OPEN VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.9A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf