Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ19AB
D38999/26WJ19AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ19AB.pdf
Availability of D38999/26WJ19AB
QUANTITY
D38999/26WJ19AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19AB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19AB
Related LinksD38999/, D38999/26WJ19AB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ19AB Details Description
Related parts for D38999/26WJ19AB
IC FPGA 341 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.8W D 16DSBGA datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 132BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
SCR 1000V 10A TO-48 datasheet.pdf
CONNECTOR 96POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf