Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ19AN
D38999/26WJ19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ19AN.pdf
Availability of D38999/26WJ19AN
QUANTITY
D38999/26WJ19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19AN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ19AN Details Description
Related parts for D38999/26WJ19AN
MOD INLET STR GND W/3MM NUTS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 1000 OHM 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf