Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ19BN
D38999/26WJ19BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ19BN.pdf
Availability of D38999/26WJ19BN
QUANTITY
D38999/26WJ19BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19BN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ19BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ19BN Details Description
Related parts for D38999/26WJ19BN
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONTACT TIN SOLDER CUP SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220FP-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MMZ-2420-I2 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS datasheet.pdf