Souriau Connection Technology D38999/26WJ19HN
D38999/26WJ19HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ19HN.pdf
Availability of D38999/26WJ19HN
QUANTITY
D38999/26WJ19HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19HN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19HN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ19HN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ19HN Details Description
Related parts for D38999/26WJ19HN
HOOK-UP STRND 12AWG RED 50' datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
040 MULTILOCK REC CONT GOLD datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf