Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ19SA
D38999/26WJ19SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ19SA.pdf
Availability of D38999/26WJ19SA
QUANTITY
D38999/26WJ19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19SA
Related LinksD38999/, D38999/26WJ19SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ19SA Details Description
Related parts for D38999/26WJ19SA
IC RCVR/DRVR ECL DIFF 5V 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 332K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf