Souriau Connection Technology D38999/26WJ19SBL
D38999/26WJ19SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ19SBL.pdf
Availability of D38999/26WJ19SBL
QUANTITY
D38999/26WJ19SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19SBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ19SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ19SBL Details Description
Related parts for D38999/26WJ19SBL
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SOLDER SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR DISC 2500V 2300A TBK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf