TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ19SD-LC
D38999/26WJ19SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19SD-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ19SD-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ19SD-LC
QUANTITY
D38999/26WJ19SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ19SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ19SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ19SD-LC
CONN HEADER 16POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC CLOCK DVR PLL 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 YLW 4X6" datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf