Souriau Connection Technology D38999/26WJ19SNL
D38999/26WJ19SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19SNL
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ19SNL.pdf
Availability of D38999/26WJ19SNL
QUANTITY
D38999/26WJ19SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ19SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ19SNL Details Description
Related parts for D38999/26WJ19SNL
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
TRANSFORMER 1500VRMS QUAD PORT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
A5E INDEX POSITION DRIVE SINGLE datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4740-F datasheet.pdf
CIR 3C 3#12 3#0 FR SKT PLUG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf